O konferencji

Niedoczytane dramaty: Młoda Polska, Młoda Europa – cz. II

Ogólnopolska studencko-doktorancka konferencja naukowa
organizowana przez Dramatyczne Koło Naukowe przy Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych
Studiów Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego
27 – 28 listopada 2015

W 2014 roku, na pierwszej konferencji z cyklu „Niedoczytane dramaty”, rozmawialiśmy o zapomnianej dramaturgii dwudziestolecia międzywojennego. W tym roku zamierzamy przyjrzeć się epoce, która poprzedzała lata 1918-1939 – czyli Młodej Polsce. To niezwykły okres rozkwitu polskiego dramatu – powstaje nowy język i odmienne niż dotychczas sceniczne formy, daleko wychodzące poza prosty realizm czy romantyczny paradygmat. Za sprawą Stanisława Wyspiańskiego i Tadeusza Micińskiego krajowy teatr wchodzi w modernizm.

Jednak poza nimi swoje utwory dramatyczne tworzą i inni – dzisiaj zapomniani, albo zepchnięci na margines jako nieważni i wsteczni – autorzy komedii, sztuk realistycznych albo nawiązujących do ludowości. Swoje teatralne próby mieli też poeci i prozaicy – a dzisiaj o tych dziełach wspomina się tylko w kategoriach historyczno- literackiej ciekawostki. I wreszcie – był kabaret, i nie chodzi tu tylko o słynny „Zielony Balonik”, ale o swoisty „teatr życia”, w którym głównymi aktorami byli zblazowani członkowie artystycznych bohem.

Dlatego interesują nas interpretacje tekstów, których próżno dzisiaj szukać na teatralnych afiszach i listach lektur. Czekamy na lekturowe odkrycia, odczytania tekstów dawno niewystawianych, pozornie niescenicznych czy anachronicznych, odświeżenie stereotypowych interpretacji dramatów mistrzów polskiej prozy i poezji.

  • Zapomniani dramatopisarze Młodej Polski (Jan August Kisielewski, Tadeusz Rittner, Lucjan Rydel).
  • Prozaicy w teatrze (Stefan Żeromski, Władysław Orkan, Jerzy Żuławski).
  • Poeci w teatrze (Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz, Leopold Staff).
  • Komediowe i kabaretowe gatunki dramatyczne w Młodej Polsce.
  • Adaptacje prozy w teatrze Młodej Polski.
  • Historyczne i współczesne inscenizacje dramatów Młodej Polski.

Na zgłoszenia, które można przesłać za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej, czekamy do  15 września 2015 roku. Komitet organizacyjny konferencji, wraz z opiekunem naukowym, dokona wyboru najciekawszych abstraktów. Decyzję o zakwalifikowaniu Państwa do udziału w konferencji prześlemy pocztą elektroniczną do dnia 1 października 2015.

Planujemy wydanie publikacji pokonferencyjnej z tekstami najciekawszych referatów w formie papierowej i elektronicznej.
Opłata konferencyjna w wysokości 100 złotych zostanie przeznaczoną na wydanie publikacji pokonferencyjnej i pokrycie kosztów druku materiałów konferencyjnych oraz organizacji cateringu.

Serdecznie zapraszamy

Komitet Organizacyjny Konferencji
Niedoczytane dramaty: Młoda Polska, Młoda Europa

Dodaj komentarz