O konferencji (1918 – 1939)

Niedoczytane dramaty: 1918 – 1939

Ogólnopolska studencko-doktorancka konferencja naukowa
organizowana przez Dramatyczne Koło Naukowe przy Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych
Studiów Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego
16- 17 maja 2014, Uniwersytet Warszawski

W 2014 roku minie 75 lat od kresu XX – lecia międzywojennego – epoki, która zostawiła trwały ślad w kształtowaniu nowoczesnej literatury i kultury w Polsce. To czas, kiedy w pełni rozkwitają talenty Tuwima i Wierzyńskiego, Przybosia i Jasieńskiego, Schulza i Nałkowskiej. swoje pierwsze kroki w twórczości stawiają Gombrowicz i Miłosz, a na pograniczu gatunków rodzi się wyrafinowany literacki esej. Dziedzictwo prozaików i poetów jest powszechnie znane, zostało włączone do kanonów lektur, jest starannie opracowane akademicko.

Ale co z dramatem? Odpowiedź jest pozornie prosta – w końcu był Witkacy, który jednak został odkryty i rzetelnie wystawiony dopiero po wojnie. Jaki więc jest rzeczywisty obraz dramaturgii XX – lecia międzywojennego? Trudno dzisiaj na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, bo dramat tamtych czasów został dzisiaj niesłusznie zapomniany i sytuuje się na marginesie rozważań historyków literatury. A to przecież nie tylko dzisiaj przemilczane utwory klasyków: Żeromskiego, Szaniawskiego, Iwaszkiewicza, ale także znakomite teksty teatralne Rostworowskiego, Cwojdzińskiego, Nowaczyńskiego – autorów, o których mało kto dzisiaj pamięta.

Dlatego też celem naszej konferencji będzie przypomnienie zapomnianych dzisiaj dramatopisarzy doby XX – lecia, otwarcie ich tekstów na nowe interpretacje oraz włączenia ich w cykl rozwojowy nowoczesnej dramaturgii polskiej. Czekamy na lekturowe odkrycia, odczytania tekstów dawno niewystawianych, pozornie niescenicznych czy anachronicznych, odświeżenie stereotypowych interpretacji dramatów mistrzów polskiej prozy i poezji.

Poniżej prezentujemy listę proponowanych zagadnień/bloków tematycznych:

  • Zapomniani dramatopisarze doby XX – lecia (Rostworowski, Nowaczyński, Cwojdziński…)
  • Prozaicy w teatrze (Żeromski, Dąbrowska, Nałkowska…)
  • Poeci w teatrze (Czechowicz, Pawlikowska – Jasnorzewska, Jasieński…)
  • Komediowe i kabaretowe gatunki dramatyczne w latach 1918 – 1939
  • Międzywojenne adaptacje prozy w teatrach
  • Historyczne i współczesne inscenizacje dramatów dwudziestolecia

Na zgłoszenia, które można przesłać za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej, czekamy do 31 marca 2014 roku. Komitet organizacyjny konferencji, wraz z opiekunem naukowym, dokona wyboru najciekawszych abstraktów. Decyzję o zakwalifikowaniu Państwa do udziału w konferencji prześlemy pocztą elektroniczną do dnia 7 kwietnia 2014 roku.

Planujemy wydanie publikacji pokonferencyjnej z tekstami najciekawszych referatów w formie papierowej i elektronicznej.

Opłata konferencyjna w wysokości 100 złotych zostanie przeznaczoną na wydanie publikacji pokonferencyjnej i pokrycie kosztów druku materiałów konferencyjnych oraz organizacji cateringu.

Serdecznie zapraszamy

Komitet Organizacyjny Konferencji
Niedoczytane dramaty: 1918 – 1939

Dodaj komentarz